Cerium(III) iodide
ALDRICH/466085 - AnhydroBeads™, −10 mesh, 99.99% trace metals basis
Synonym: Cerous triiodide
CAS Number: 7790-87-6
Empirical Formula (Hill Notation): CeI3
Molecular Weight: 520.83
EC Number: 232-228-3
MDL Number: MFCD00049423
Linear Formula: CeI3
Product Type: Chemical
| application(s) | electroplating material synthesis precursor |
| assay | 99.99% trace metals basis |
| grade | synthesis grade |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/Ce.3HI/h;3*1H/q+3;;;/p |
| InChI key | ZEDZJUDTPVFRNB-UHFFFAOYSA |
| mp | 750 °C (lit.) |
| particle size | −10 mesh |
| product line | AnhydroBeads™ |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: cerium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | I[Ce](I)I |
| Legal Information: | AnhydroBeads is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 750 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


