Calcium peroxide
ALDRICH/466271 - 75%, −200 mesh
Synonym: Calcium dioxide
CAS Number: 78403-22-2
Empirical Formula (Hill Notation): CaO2
Molecular Weight: 72.08
EC Number: 215-139-4
MDL Number: MFCD00015988
Linear Formula: CaO2
Product Type: Chemical
| assay | 75% |
| form | powder |
| InChI | 1S/Ca.O2/c;1-2/q+2;-2 |
| InChI key | LHJQIRIGXXHNLA-UHFFFAOYSA |
| mp | >365 °C |
| particle size | −200 mesh |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: oxidant |
| SMILES string | [Ca++].[O-][O-] |
| Application: | CP can be used as an amendment that facilitates the supplying of oxygen for agriculture, horticulture and biotechnology applications. |
| General description: | Calcium peroxide (CP) is a peroxide compound that releases oxygen and hydrogen peroxide. It is a safe inorganic peroxy compound in a solid form of oxygen. It can be used in the remediation of contaminated sites. It has the ability to construct a permeable reactive barrier system by acting as oxygen releasing material (OSM). |
| Other Notes: | Remainder calcium hydroxide |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 250 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS03,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P220 - P261 - P264 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | O,Xi |
| Risk Statements | 9-36/37/38 |
| Safety Statements | 17-26 |
| RIDADR | UN 1457 5.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 75% |
| mp | >365 °C |
| UNSPSC | 12352303 |



