Tin(II) iodide
ALDRICH/466352 - −10 mesh, 99.999% trace metals basis
Synonym: Stannous iodide; Stannous iodide; Tin diiodide
CAS Number: 10294-70-9
Empirical Formula (Hill Notation): I2Sn
Molecular Weight: 372.52
EC Number: 233-667-3
MDL Number: MFCD00049545
Linear Formula: SnI2
Product Type: Chemical
| application(s) | material synthesis precursor perovskite solar cells |
| assay | 99.999% trace metals basis |
| bp | 714 °C (lit.) |
| density | 5.28 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/2HI.Sn/h2*1H;/q;;+2/p- |
| InChI key | JTDNNCYXCFHBGG-UHFFFAOYSA |
| mp | 320 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: tin |
| SMILES string | I[SnH2]I |
| Application: | Tin(II) iodide can be used:• As a precursor to fabricate methylammonium tin iodide films for heterojunction-depleted perovskite solar cells using solvent-mediated crystallization. • To prepare highly stable perovskite thin films for Pb-free light-emitting diodes(PeLEDs). and a new air-stable one-dimensional (1D) hybrid lead-free halide material (DAO)Sn2I6 which emits broad orange light at 634 nm and photoluminescence quantum yield of 36%. • As a dual-functional electrolyte additive in high-rate Li-air batteries. SnI2 protects the lithium anode and reduces charge potential by promoting the decomposition of the Li2O2. • To synthesize mixed Pb–Sn perovskite films with formamidine sulfinic acid(FSA) for all tandem perovskite solar cells. |
| General description: | Tin(II) iodide is an orange crystalline solid with a high melting point. It is widely used to fabricate organic–inorganic solar cells, light-emitting devices, and secondary batteries. It acts as a reducing agent. |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H302 + H332 - H314 - H317 - H335 - H373 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P314 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-20/21/22-36/37/38-42/43 |
| Safety Statements | 53-22-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| bp | 714 °C (lit.) |
| mp | 320 °C (lit.) |
| Density | 5.28 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |




