Zinc iodide
ALDRICH/466360 - anhydrous, powder, 99.999% trace metals basis
Synonym: Diiodozinc; Zinc diiodide
CAS Number: 10139-47-6
Empirical Formula (Hill Notation): I2Zn
Molecular Weight: 319.20
EC Number: 233-396-0
MDL Number: MFCD00011299
Linear Formula: ZnI2
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| density | 4.74 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/2HI.Zn/h2*1H;/q;;+2/p- |
| InChI key | UAYWVJHJZHQCIE-UHFFFAOYSA |
| mp | 445 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: zinc |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | I[Zn]I |
| Packaging: | 5, 25 g in ampule |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H410 |
| Precautionary statements | P264 - P273 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| mp | 445 °C (lit.) |
| Density | 4.74 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |



