Poly(ethylene glycol) sorbitol hexaoleate
ALDRICH/466409
Synonym: Polyethoxylated sorbitol hexaoleate; Polyoxyethylene sorbitan hexaoleate; Sorbeth hexaoleate
CAS Number: 59800-21-4
MDL Number: MFCD00803913
Product Type: Chemical
| density | 1.03 g/mL at 25 °C (lit.) |
| HLB | 10 |
| hydroxyl value | 35‑55 mg KOH/g |
| InChI | 1S/C126H230O18/c1-7-13-19 |
| InChI key | LAIORVRDCREVSA-AMAZOXQHSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| saponification value | 80‑90 mg KOH/g |
| SMILES string | O([C@@H]([C@H](OCCOC(=O)C |
| solubility | propylene glycol: insoluble |
| viscosity | 200 cP(25 °C)(lit.) |
| Application: | Surfactant. Emulsifier for fats and oils. |
| Packaging: | 1 L in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.03 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

