N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-valine methyl ester
ALDRICH/466468 - 98%
CAS Number: 58561-04-9
Empirical Formula (Hill Notation): C11H21NO4
Molecular Weight: 231.29
MDL Number: MFCD00672510
Linear Formula: (CH3)2CHCH[NHCO2C(CH3)3]CO2CH3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| bp | 194 °C (lit.) |
| density | 1.004 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C11H21NO4/c1-7(2)8(9(1 |
| InChI key | XCJLIYKAMLUDGN-QMMMGPOBSA |
| optical activity | [α]20/D −22°, c = 1 in methanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)[C@@H](NC(=O)OC(C) |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 194 °C (lit.) |
| Density | 1.004 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352209 |

