Potassium tetraphenylborate
ALDRICH/466689 - 97%
Synonym: Potassium tetrakis(phenyl)
CAS Number: 3244-41-5
Empirical Formula (Hill Notation): C24H20BK
Molecular Weight: 358.32
MDL Number: MFCD03093877
Linear Formula: (C6H5)4BK
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C24H20B.K/c1-5-13-21(1 |
| InChI key | MAMCUZQNCMYPCY-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: boron |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [K+].c1ccc(cc1)[B-](c2ccc |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


