Polybutadiene, predominantly 1,2-addition
ALDRICH/466867 - approx. 90% 1,2-vinyl
CAS Number: 9003-17-2
MDL Number: MFCD00084398
Linear Formula: [CH2CH(CH=CH2)]n
Product Type: Chemical
| density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C4H8/c1-3-4-2/h3-4H,1- |
| InChI key | IAQRGUVFOMOMEM-ONEGZZNKSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CC=C |
| transition temp | Tg −30 °C |
| viscosity | 30-100 poise(45 °C)(lit.) |
| Application: |
|
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

