1-Methyl-2-oxindole
ALDRICH/466921 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 61-70-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO
Molecular Weight: 147.17
MDL Number: MFCD00030253
Linear Formula: C9H9NO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H9NO/c1-10-8-5-3-2-4 |
| InChI key | RSQUAQMIGSMNNE-UHFFFAOYSA |
| mp | 85-88 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN1C(=O)Cc2ccccc12 |
| Application: | Reactant for preparation of: • Fluorescent analogues of strigolactones as affectors of parasitic weed germination and fungal branching • Irreversible Nek2 Kinase Inhibitors • Anticancer agents • Antimalarial agents • Antitimor agents • Germination stimulants in plants • Inducers of NAD(P)H-quinone oxidoreductase 1 (NQO1) • Retinoic acid analogs • Potential anti-multiple sclerosis agents • Inhibitors of human immunodeficiency virus type 1 (HIV-1) integrase |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 85-88 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


