1-(p-Tolylsulfonyl)pyrrole
ALDRICH/466948 - 97%
CAS Number: 17639-64-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H11NO2S
Molecular Weight: 221.28
MDL Number: MFCD00145014
Linear Formula: C11H11NO2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C11H11NO2S/c1-10-4-6-1 |
| InChI key | OXWIEWFMRVJGNY-UHFFFAOYSA |
| mp | 99-102 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1)S(=O)(=O)n2ccc |
| Application: | 1-(p-Tolylsulfonyl)pyrrole may be used in the synthesis of 4-(3-pyrrolyl) butanoic aicd (PBA). |
| General description: | 1-(p-Tolylsulfonyl)pyrrole is a pyrrole derivative. Its Fourier-Transform-Infrare |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 99-102 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


