Ammonium bromide
ALDRICH/467731 - ≥99.99% trace metals basis
CAS Number: 12124-97-9
Empirical Formula (Hill Notation): H4BrN
Molecular Weight: 97.94
EC Number: 235-183-8
MDL Number: MFCD00011419
Linear Formula: NH4Br
Product Type: Chemical
| anion traces | bromate (BrO3-): ≤0.002% |
| chloride (Cl-): ≤0.2% | |
| iodide (I-): ≤0.005% | |
| sulfate (SO42-): ≤0.005% | |
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| bp | 396 °C/1 atm (lit.) |
| cation traces | Ba: ≤0.002% |
| Fe: ≤5 ppm | |
| heavy metals: ≤5 ppm | |
| density | 2.43 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder and chunks |
| ign. residue | ≤0.01% |
| impurities | ≤0.005% insolubles |
| <100 ppm total metallic impurities | |
| InChI | 1S/BrH.H3N/h1H;1H3 |
| InChI key | SWLVFNYSXGMGBS-UHFFFAOYSA |
| mp | 452 °C (lit.) |
| pH | 4.5-6.0 |
| SMILES string | N.Br[H] |
| solubility | acetone: soluble(lit.) |
| diethyl ether: slightly soluble(lit.) | |
| ethanol: soluble(lit.) | |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 198.3 °C) |
| Packaging: | 50 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| bp | 396 °C/1 atm (lit.) |
| mp | 452 °C (lit.) |
| Density | 2.43 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

