Lead(II) acetate trihydrate
ALDRICH/467863 - ≥99.99% trace metals basis
Synonym: Lead diacetate trihydrate
CAS Number: 6080-56-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6O4Pb · 3H2O
Molecular Weight: 379.33
EC Number: 206-104-4
MDL Number: MFCD00150023
Linear Formula: Pb(CH3CO2)2 · 3H2O
Product Type: Chemical
| anion traces | chloride (Cl-): ≤5 ppm |
| NO3- and NO2-: ≤0.005% | |
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| cation traces | Ca: ≤0.005% |
| Cu: ≤0.002% | |
| Fe: ≤0.001% | |
| K: ≤0.005% | |
| Na: ≤0.01% | |
| form | solid |
| impurities | ≤0.01% insolubles |
| <100 ppm total metallic impurities | |
| InChI | 1S/2C2H4O2.3H2O.Pb/c2*1-2 |
| InChI key | MCEUZMYFCCOOQO-UHFFFAOYSA |
| mp | 75 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: lead |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | O.O.O.CC(=O)O[PbH2]OC(C)= |
| Application: | Desulfurization reagent; also used as neutralization of HCl. |
| Application: | Lead(II) acetate trihydrate is used: • In the preparation of lead lanthanum zirconate stannate titanate (PbLa(ZrSnTi)O3) antiferroelectric (AFE) ceramics for dielectric capacitors • As a precursor to synthesize lead chalcogenides such as lead sulfide (PbS), lead selenide (PbSe) and lead telluride (PbTe) nanostructures. • In the synthesis of organic-inorganic halide perovskites (OIHPs) as optoelectronic materials for solar cells and light-emitting diodes. |
| General description: | Lead(II) acetate trihydrate is a widely used in the field of textile dyeing, varnishes, waterproofing and insecticides. |
| Packaging: | 50, 250 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H318 - H360Df - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P202 - P260 - P273 - P280 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 61-33-48/22-50/53-62 |
| Safety Statements | 53-45-60-61 |
| RIDADR | UN 1616 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| mp | 75 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |




