allo-Inositol
ALDRICH/468088 - 97%
CAS Number: 643-10-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O6
Molecular Weight: 180.16
EC Number: 211-393-5
MDL Number: MFCD00799555
Linear Formula: C6H12O6
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H12O6/c7-1-2(8)4(10) |
| InChI key | CDAISMWEOUEBRE-OQYPVSDDSA |
| mp | 270-280 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O[C@H]1[C@@H](O)[C@@H](O) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 25 mg in amber glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 270-280 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |

