Chromium(III) tris(2,2,6,6-tetramethyl-3,5-heptanedionate)
ALDRICH/468223
Synonym: Cr(TMHD)3
CAS Number: 14434-47-0
Empirical Formula (Hill Notation): C33H57CrO6
Molecular Weight: 601.80
MDL Number: MFCD00058919
Linear Formula: Cr(OCC(CH3)3CHCOC(CH3)3)3
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/3C11H20O2.Cr/c3*1-10(2 |
| InChI key | RFPUUUFELQVSDA-GECNZSFWSA |
| mp | 228-233 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: chromium |
| SMILES string | CC(C)(C)C(=O)C=C(O[Cr]( |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 228-233 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


