3,5-Bis(trifluoromethyl)phenyl isothiocyanate
ALDRICH/468517 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 23165-29-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H3F6NS
Molecular Weight: 271.18
MDL Number: MFCD00040838
Linear Formula: (CF3)2C6H3NCS
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 63 °C/1.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.485 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| isothiocyanate | |
| InChI | 1S/C9H3F6NS/c10-8(11,12)5 |
| InChI key | FXOSSGVJGGNASE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)(F)c1cc(cc(c1)C(F)(F |
| Application: | 3,5-Bis(trifluoromethyl)p • Chemical derivatization of amino-functionalized model surfaces, amino thiolate on Au, amino siloxane on Si, and polyethylene (PE) foils and films. • Chemical derivatization of self assembled monolayers of ω-amino-4,4′-terphenyl substituted alkanethiols. • Synthesis of ethylene-linked sulfonimidoyl-containing thioureas. • Preparation of pyrrolidine-2-carboxylic acid-{2-[3-(3,5-bistriflu |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-45 |
| RIDADR | UN 2206PSN1B 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 63 °C/1.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.485 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


