Dimethylmalononitrile
ALDRICH/468789 - 97%
CAS Number: 7321-55-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H6N2
Molecular Weight: 94.11
MDL Number: MFCD01321253
Linear Formula: (CH3)2C(CN)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 120 °C/33 mmHg (lit.) |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C5H6N2/c1-5(2,3-6)4-7/ |
| InChI key | BCMJJXWXMZYZKN-UHFFFAOYSA |
| mp | 31-33 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C#N)C#N |
| Application: | Dimethylmalononitrile may be employed as a starting reagent in the synthesis of bisoxazolines and (4′S,5′S)-2,2-bis[4′-hydroxymethy |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 11-23/24/25-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2926 6.1(4.1) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 145.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 63 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 120 °C/33 mmHg (lit.) |
| mp | 31-33 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


