4-Fluoro-D-phenylalanine hydrochloride
ALDRICH/468800 - 99%
CAS Number: 122839-52-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10FNO2 · HCl
Molecular Weight: 219.64
MDL Number: MFCD01321254
Linear Formula: FC6H4CH2CH(NH2)CO2H · HCl
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 99% |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H10FNO2.ClH/c10-7-3- |
| InChI key | ZDECBCKSULAIGP-DDWIOCJRSA |
| mp | 245 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]23/D +11°, c = 1 in H2O |
| SMILES string | Cl.N[C@H](Cc1ccc(F)cc1)C( |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 |
| Precautionary statements | P301 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25 |
| Safety Statements | 45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 245 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

