Boc-Tyr-OMe
ALDRICH/469106 - 97%
Synonym: N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-tyrosine methyl ester; Boc-L-tyrosine methyl ester
CAS Number: 4326-36-7
Empirical Formula (Hill Notation): C15H21NO5
Molecular Weight: 295.33
MDL Number: MFCD00191181
Linear Formula: 4-(HO)C6H4CH2CH[NHCO2C(CH3)3]CO2HCH3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C15H21NO5/c1-15(2,3)21 |
| InChI key | NQIFXJSLCUJHBB-LBPRGKRZSA |
| mp | 100-104 °C (lit.) |
| optical activity | [α]22/D +51°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Boc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | COC(=O)[C@H](Cc1ccc(O)cc1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 100-104 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

