6-Nitrobenzothiazole
ALDRICH/469114 - 99%
CAS Number: 2942-06-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4N2O2S
Molecular Weight: 180.18
EC Number: 220-933-9
MDL Number: MFCD00014569
Linear Formula: C7H4N2O2S
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| functional group | nitro |
| InChI | 1S/C7H4N2O2S/c10-9(11)5-1 |
| InChI key | QLUFBCVWKTWKBF-UHFFFAOYSA |
| mp | 175-178 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccc2ncsc2c1 |
| Application: | 6-Nitrobenzothiazole may be used in the preparation of 4-amino-3-sulfanylbenzoni |
| General description: | The XCORFE (Xnucleus-proton correlation with fixed evolution time) pulse sequence of 6-nitrobenzothiazole has been tested. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | 3 |
| Purity | 99% |
| mp | 175-178 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


