Poly(dimethylsiloxane)
ALDRICH/469319 - viscosity 1.0 cSt (25 °C)
Synonym: Octamethyltrisiloxane
CAS Number: 107-51-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H24O2Si3
Molecular Weight: 236.53
EC Number: 203-497-4
MDL Number: MFCD00008264
Linear Formula: [(CH3)3SiO]2Si(CH3)2
Product Type: Chemical
| bp | 153 °C (lit.) |
| density | 0.82 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C8H24O2Si3/c1-11(2,3)9 |
| InChI key | CXQXSVUQTKDNFP-UHFFFAOYSA |
| mp | −82 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)(C)O[Si](C)(C)O[S |
| vapor density | >1 (vs air) |
| viscosity | 1.0 cSt(25 °C) |
| Application: | PDMS can be used in microfluidic devices, nanolithography, and other membrane based applications. |
| General description: | Poly(dimethylsiloxane) (PDMS), also known as dimethicone, is an organosilicon compound that is widely used as a siloxane based elastomer. It is a hydrophobic material with attractive physical and chemical properties such as elasticity, optical transparency, tunable surface chemistry, and low electrical conductivity. |
| Packaging: | 50 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P243 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 23-24/25 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 84.2 °F - (External MSDS) |
| Flash Point(C) | 29 °C - (External MSDS) |
| bp | 153 °C (lit.) |
| mp | −82 °C (lit.) |
| Density | 0.82 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |


