Methyl (2S)-glycidate
ALDRICH/469432 - optical purity ee: 99% (GLC), 98%
Synonym: Methyl (S)-oxiranecarboxylate
CAS Number: 118712-39-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6O3
Molecular Weight: 102.09
MDL Number: MFCD00274190
Linear Formula: C4H6O3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| density | 1.166 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| ether | |
| InChI | 1S/C4H6O3/c1-6-4(5)3-2-7- |
| InChI key | YKNYRRVISWJDSR-VKHMYHEASA |
| optical activity | [α]20/D −32°, c = 1 in chloroform |
| optical purity | ee: 99% (GLC) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)[C@@H]1CO1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 162.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 72.2 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| Density | 1.166 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |


