(S)-2-(Boc-amino)-1-propanol
ALDRICH/469513 - 98%, optical purity ee: 98% (GLC)
Synonym: (S)-(−)-2-(tert-Butoxycarbonylamino)-1-propanol; N-Boc-L-alaninol; Boc-L-alaninol
CAS Number: 79069-13-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H17NO3
Molecular Weight: 175.23
MDL Number: MFCD00043121
Linear Formula: CH3CH[NHCO2C(CH3)3]CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C8H17NO3/c1-6(5-10)9-7 |
| InChI key | PDAFIZPRSXHMCO-LURJTMIESA |
| mp | 59-62 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −11°, c = 1 in chloroform |
| optical purity | ee: 98% (GLC) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C[C@@H](CO)NC(=O)OC(C)(C) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 59-62 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352108 |

