β-Thujaplicin
ALDRICH/469521 - 99%
Synonym: beta-Thujaplicin; 2-
CAS Number: 499-44-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O2
Molecular Weight: 164.20
EC Number: 207-880-7
MDL Number: MFCD00040180
Linear Formula: C10H12O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 140 °C/10 mmHg (lit.) |
| functional group | ketone |
| InChI | 1S/C10H12O2/c1-7(2)8-4-3- |
| InChI key | FUWUEFKEXZQKKA-UHFFFAOYSA |
| mp | 50-52 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)C1=CC=CC(=O)C(O)=C1 |
| Application: |
|
| General description: | β-Thujaplicin is a monoterpene and tropolonecompound having unique conjugated seven-membered ring. Thujaplicins arerecognized as isomers of isopropyl tropolones. Additionally it is a fluorescentligand used for the synthesis of lanthanide organic complexes. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 140 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 50-52 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

