4-Benzyloxybutyric acid
ALDRICH/469602 - 95%
CAS Number: 10385-30-5
Empirical Formula (Hill Notation): C11H14O3
Molecular Weight: 194.23
MDL Number: MFCD01321257
Linear Formula: C6H5CH2O(CH2)3CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 135 °C/0.3 mmHg (lit.) |
| density | 1.097 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | carboxylic acid |
| ether | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C11H14O3/c12-11(13)7-4 |
| InChI key | CXEFZVVLTJQWBF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)CCCOCc1ccccc1 |
| Application: | 4-Benzyloxybutyric acid may be used in the synthesis of benzyloxybutyryl (BOB) esters of alcohols by standard acylation techniques or by the Jacobsen asymmetric nucleophilic ring opening of epoxides. |
| General description: | 4-Benzyloxybutyric acid can be synthesized from γ-butyrolactone. It participates in the asymmetric total synthesis of erythromycin. |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 135 °C/0.3 mmHg (lit.) |
| Density | 1.097 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


