Poly[4,5-difluoro-2,2-bis(trifluoromethyl)-1,3-dioxole-co-tetrafluoroethylene]
ALDRICH/469629 - dioxole 87 mol %
Synonym: PTFE AF; PTFE AF 2400 PTFE AF
CAS Number: 37626-13-4
MDL Number: MFCD00803821
Product Type: Chemical
| composition | dioxole, 87 mol % |
| density | 1.67 g/mL at 25 °C |
| description | contact angle 105 ° with water |
| critical surface energy 15.6 dyn/cm | |
| dielectric constant | 1.904, 1 MHz (ASTM D 150) |
| InChI | 1S/C5F8O2.C2F4/c6-1-2(7)1 |
| InChI key | WAQVMMYKXQPUNG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)(F)C1(OC(=C(O1)F)F)C |
| solubility | fluorinated solvents such as perfluoromethylcyclohexan |
| Application: | AF2400 dissolved in supercritical CO2 as a solvent can be used as an activated layer that forms an electrode for fuel cell applications. It may be used in the fabrication of organic nanofiltration membrane with polytetrafluoroethylene(P |
| Application: | Optically transparent due to the cycloether moieties in the structure which prevent crystallization. Also possesses nonadhesive characteristics and low refractive index making it more interesting than PTFE for optical applications. |
| Application: | Optoelectronic devices for optical clarity, low-refractive index coating for optical devices, protective coating for chemical resistance, release coating, and sight window for harsh chemical environments. |
| Application: | Used as a fluoropolymer for 157-nm lithography. |
| Features and Benefits: | High gas permeability, high compressibility, good creep resistance, low thermal conductivity, transparent to microwaves and the lowest dielectric constant of any known fluoropolymer. |
| General description: | A tunable, polymeric, photonic material. |
| General description: | Poly(4,5-difluoro-2,2-bis |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Physical form: | Amorphous copolymer. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.67 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |

