6-Chloro-1-hexyne
ALDRICH/469777 - 98%
Synonym: (4-
CAS Number: 10297-06-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9Cl
Molecular Weight: 116.59
MDL Number: MFCD00013697
Linear Formula: Cl(CH2)4C≡CH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 83 °C/95 mmHg (lit.) |
| density | 0.962 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | alkyl halide |
| chloro | |
| InChI | 1S/C6H9Cl/c1-2-3-4-5-6-7/ |
| InChI key | ZUKOCGMVJUXIJA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClCCCCC#C |
| Application: | 6-Chloro-1-hexyne was used in the preparation of novel bis(indolyl)maleimide pyridinophanes and disubstituted polyacetylenes bearing naphthalene pendants with varying spacer lengths. It may be used in the preparation of diethyl 6-chloro-1-hexynylphospho |
| General description: | 6-Chloro-1-hexyne is a halogenated hydrocarbon. It shows high reactivity in milling process during the synthesis of chloroalkyl-functionalize |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 98.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 37 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 83 °C/95 mmHg (lit.) |
| Density | 0.962 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



