Benzyl glycidyl ether
ALDRICH/469785 - 99%
Synonym: (Benzyloxymethyl)
CAS Number: 2930-05-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O2
Molecular Weight: 164.20
EC Number: 220-899-5
MDL Number: MFCD00068664
Linear Formula: C10H12O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 70-73 °C/11 mmHg (lit.) |
| density | 1.077 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ether |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C10H12O2/c1-2-4-9(5-3- |
| InChI key | QNYBOILAKBSWFG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C(OCc1ccccc1)C2CO2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | Benzyl glycidyl ether is a glycidyl derivative. Rac-/(R)-benzyl glycidyl ether participates in the synthesis of atactic and isotactic linear poly(benzyl 1,2-glycerol carbonate)s. Biocatalytic resolution of racemic benzyl glycidyl ether by Talaromyces flavus has been described. Resolution of benzyl glycidyl ether to (S)-benzyl glycidyl ether with 30% ee and (R)-3-benzyloxypropane-1,2- |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 70-73 °C/11 mmHg (lit.) |
| Density | 1.077 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


