3-Methoxypyridine
ALDRICH/469890 - 97%
CAS Number: 7295-76-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H7NO
Molecular Weight: 109.13
EC Number: 230-730-7
MDL Number: MFCD00673022
Linear Formula: C6H7NO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 65 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 1.083 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H7NO/c1-8-6-3-2-4-7- |
| InChI key | UMJSCPRVCHMLSP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1cccnc1 |
| Application: | 3-Methoxypyridine may be employed as a catalyst for the addition reaction of various 1,2-acyclic diones to activated acetylenic esters. |
| General description: | 3-Methoxypyridine is a substituted pyridine. Kinetics of the oxidation of 3-methoxypyridine mediated by sulphate radicals has been investigated by flash photolysis of peroxodisulphate, S2O82-. Ortho lithiation of 3-methoxypyridine has been studied using mesityllithium as the metalating base. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 159.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 71 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 65 °C/15 mmHg (lit.) |
| Density | 1.083 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


