2-Ethynylpyridine
ALDRICH/469920 - 98%
Synonym: 2-Pyridinylethyne; 2-Pyridylacetylene; Pyridin-
CAS Number: 1945-84-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5N
Molecular Weight: 103.12
MDL Number: MFCD00041598
Linear Formula: C7H5N
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 85 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 1.021 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C7H5N/c1-2-7-5-3-4-6-8 |
| InChI key | NHUBNHMFXQNNMV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C#Cc1ccccn1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Ethynylpyridine has been used to synthesize: • poly(2-ethynyl-N-iodopyridinium iodide), via in-situ uncatalyzed polymerization • poly[2-ethynyl-N-(2-furoyl)pyridinium chloride • poly[2-ethynyl-N-(propylsulfonate)pyridin • 4-(2′-pyridyl)-1,2,3-tr • poly[N-(carboxymethyl)-2-ethyny • self-doped ionic conjugated polymer, poly(2-ethynylpyridinimum N-benzoylsulfonate). |
| General description: | 2-Ethynylpyridine is a pyridine derivative. |
| Other Notes: | It may darken in storage with no loss in purity. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 85 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 1.021 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


