D-Tyrosinol hydrochloride
ALDRICH/470058 - 98%
CAS Number: 40829-04-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H13NO2 · HCl
Molecular Weight: 203.67
MDL Number: MFCD01863503
Linear Formula: 4-(HO)C6H4CH2CH(NH2)CH2OH · HCl
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C9H13NO2.ClH/c10-8(6-1 |
| InChI key | PNGCRFWYSRUQTB-DDWIOCJRSA |
| mp | 161-165 °C (lit.) |
| optical activity | [α]22/D +18°, c = 1 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Cl[H].N[C@@H](CO)Cc1ccc(O |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 161-165 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |


