4-(Difluoromethoxy)benzaldehyde
ALDRICH/470112 - 95%
CAS Number: 73960-07-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6F2O2
Molecular Weight: 172.13
EC Number: 277-653-5
MDL Number: MFCD00042252
Linear Formula: F2CHOC6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 222 °C (lit.) |
| density | 1.302 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | aldehyde |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C8H6F2O2/c9-8(10)12-7- |
| InChI key | ZWCXOJYJJINQGU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)Oc1ccc(C=O)cc1 |
| Application: | 4-(Difluoromethoxy)benzal |
| General description: | 4-(Difluoromethoxy)benzal |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109.00 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 222 °C (lit.) |
| Density | 1.302 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

