3-(Chloromethyl)pentane
ALDRICH/470163 - 95%
CAS Number: 4737-41-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H13Cl
Molecular Weight: 120.62
MDL Number: MFCD01321261
Linear Formula: (C2H5)2CHCH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 126-128 °C/753 mmHg (lit.) |
| density | 0.891 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | alkyl halide |
| chloro | |
| InChI | 1S/C6H13Cl/c1-3-6(4-2)5-7 |
| InChI key | PQHNRODYYLFLRE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(CC)CCl |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 66.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 19 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 126-128 °C/753 mmHg (lit.) |
| Density | 0.891 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


