2,5-Thiophenediylbisboronic acid
ALDRICH/470317 - ≥95.0%
Synonym: 2,5-
CAS Number: 26076-46-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6B2O4S
Molecular Weight: 171.78
MDL Number: MFCD01114699
Linear Formula: C4H6B2O4S
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% |
| InChI | 1S/C4H6B2O4S/c7-5(8)3-1-2 |
| InChI key | SKFDVFMUXZWWOW-UHFFFAOYSA |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1ccc(s1)B(O)O |
| Application: | 2,5-Thiophenediylbisboron • As a reactant in the metal catalyzed Suzuki cross coupling reactions. • To prepare 2,5-bis(2-pyridyl)thiophe • To fabricate graphene-based biosensors for the detection of glucose and Escherichia coli in a complex medium. |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


