[1,1′-Bis(diphenylphosphino)ferrocene]dichloronickel(II)
ALDRICH/470554 - 97%
Synonym: Ni(dppf)Cl2
CAS Number: 67292-34-6
Empirical Formula (Hill Notation): C34H28Cl2FeNiP2
Molecular Weight: 683.98
MDL Number: MFCD00270284
Linear Formula: C34H28Cl2FeNiP2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/2C17H14P.2ClH.Fe.Ni/c2 |
| InChI key | NSSWUOVWGSDARH-UHFFFAOYSA |
| mp | 285 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: nickel |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Fe].Cl[Ni]Cl.[CH]1[CH][C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H334 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-42/43 |
| Safety Statements | 53-22-36/37/39-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 285 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


