Ethylamine solution
ALDRICH/471208 - 66.0-72.0% in H2O
Synonym: Aminoethane; Monoethylamine
CAS Number: 75-04-7
Empirical Formula (Hill Notation): C2H7N
Molecular Weight: 45.08
MDL Number: MFCD00008160
Linear Formula: C2H5NH2
Product Type: Chemical
| concentration | 66.0-72.0% in H2O |
| density | 0.81 g/mL at 20 °C |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C2H7N/c1-2-3/h2-3H2,1H |
| InChI key | QUSNBJAOOMFDIB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCN |
| Application: | Ethylamine solution is used in the preparation of N-ethyl triazineepiperazine copolymer (ETPC), as a hydrophobic flame retardant material. It is also used in the modification of poly(tetramethylene oxide)/silica hybrid composites. |
| Packaging: | 1, 2.5 L in glass bottle |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H311 - H314 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 10-22-24-35-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2270 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 71.6 °F |
| Flash Point(C) | 22 °C |
| Density | 0.81 g/mL at 20 °C |
| UNSPSC | 12352100 |




