2-Dimethylaminoethanol
ALDRICH/471453 - ≥99.5%
Synonym: N,N-
CAS Number: 108-01-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H11NO
Molecular Weight: 89.14
EC Number: 203-542-8
MDL Number: MFCD00002846
Linear Formula: (CH3)2NCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% |
| bp | 134-136 °C (lit.) |
| density | 0.886 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C4H11NO/c1-5(2)3-4-6/h |
| InChI key | UEEJHVSXFDXPFK-UHFFFAOYSA |
| mp | −70 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)CCO |
| solubility | H2O: soluble |
| vapor pressure | 100 mmHg ( 55 °C) |
| 6.12 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 2-Dimethylaminoethanol (deanol, DMAE) may be employed as a ligand in the copper-catalyzed amination of aryl bromides and iodides. |
| General description: | 2-Dimethylaminoethanol (deanol, DMAE) is a precursor of acetylcholine. Microwave spectral studies on DMAE have reported the following values; the rotational constants (MHz) A = 5814.0(2), B = 2214.54(2), and C = 2037.96(2) and a dipole moment of 2.56 D, with a, b, and c components (D) of 2.27(2), 0.3(1), and 1.16(5), respectively. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Packaging: | 18 L in composite drum |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H312 - H314 - H331 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-20/21/22-34 |
| Safety Statements | 25-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2051 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 104.0 °F - Seta closed cup |
| Flash Point(C) | 40 °C - Seta closed cup |
| Purity | ≥99.5% |
| bp | 134-136 °C (lit.) |
| mp | −70 °C (lit.) |
| Density | 0.886 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




