2-(Ethylamino)ethanol
ALDRICH/471461 - ≥98%
Synonym: N-Ethylethanolamine
CAS Number: 110-73-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H11NO
Molecular Weight: 89.14
EC Number: 203-797-5
MDL Number: MFCD00002841
Linear Formula: C2H5NHCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 169-170 °C (lit.) |
| density | 0.914 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C4H11NO/c1-2-5-3-4-6/h |
| InChI key | MIJDSYMOBYNHOT-UHFFFAOYSA |
| mp | −90 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCNCCO |
| vapor pressure | <1 mmHg ( 20 °C) |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 |
| Precautionary statements | P270 - P280 - P301 + P312 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 22-24-41 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2810 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 172.4 °F |
| Flash Point(C) | 78 °C |
| Purity | ≥98% |
| bp | 169-170 °C (lit.) |
| mp | −90 °C (lit.) |
| Density | 0.914 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



