2-(Butylamino)ethanol
ALDRICH/471496 - ≥98%
Synonym: N-
CAS Number: 111-75-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15NO
Molecular Weight: 117.19
EC Number: 203-904-5
MDL Number: MFCD00020570
Linear Formula: CH3(CH2)3NHCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 198-200 °C (lit.) |
| density | 0.891 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C6H15NO/c1-2-3-4-7-5-6 |
| InChI key | LJDSTRZHPWMDPG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCNCCO |
| Application: | 2-(Butylamino)ethanol (N-Butylethanolamine) may be employed for the synthesis of 4-alkylamino-2,5,6-trimet |
| General description: | 2-(Butylamino)ethanol is a secondary amine having a -OH group. |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Packaging: | 20 L in steel drum |
| Packaging: | 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 185.0 °F |
| Flash Point(C) | 85 °C |
| Purity | ≥98% |
| bp | 198-200 °C (lit.) |
| Density | 0.891 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



