tert-Dodecylmercaptan
ALDRICH/471585 - mixture of isomers, 98.5%
Synonym: tert-Dodecanethiol
CAS Number: 25103-58-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H26S
Molecular Weight: 202.40
EC Number: 246-619-1
MDL Number: MFCD22422623
Linear Formula: C12H25SH
Product Type: Chemical
| assay | 98.5% |
| bp | 227-248 °C (lit.) |
| density | 0.86 g/mL at 20 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C12H26S/c1-9(2)10(3,4) |
| InChI key | YAJYJWXEWKRTPO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | SC(C(C(C(C)C)(C)C)(C)C)(C |
| Application: |
|
| Legal Information: | Product of Arkema Inc. |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Packaging: | 18 L in steel drum |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H410 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P272 - P273 - P280 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/38-50/53 |
| Safety Statements | 26-36-60 |
| RIDADR | UN3082 - class 9 - PG 3 - DOT/IATA UN3334 - Environmentally haza |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 203.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 95 °C - closed cup |
| Purity | 98.5% |
| bp | 227-248 °C (lit.) |
| Density | 0.86 g/mL at 20 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



