N,N-Diethylhydroxylamine
ALDRICH/471593 - ≥98%
Synonym: N-Hydroxydiethylamine; DEHA; Diethylhydroxylamine
CAS Number: 3710-84-7
Empirical Formula (Hill Notation): C4H11NO
Molecular Weight: 89.14
EC Number: 223-055-4
MDL Number: MFCD00002126
Linear Formula: (CH3CH2)2NOH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 125-130 °C (lit.) |
| density | 0.867 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 10 % |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C4H11NO/c1-3-5(6)4-2/h |
| InChI key | FVCOIAYSJZGECG-UHFFFAOYSA |
| mp | −26-−25 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCN(O)CC |
| vapor density | 3.07 (vs air) |
| vapor pressure | 4 mmHg ( 0 °C) |
| Application: | N,N-Diethylhydroxylamine may be employed as a ligand in the preparation of unsymmetric mixed ligand oxadiazoline and/or imine platinum complexes. It may be used in the synthesis of organometallic clusters of mixed hydrazide/hydroxylamide clusters of zinc. |
| General description: | N,N-Diethylhydroxylamine (diethylhydroxylamine, DEHA, (C2H5)2NOH) is a N,N-dialkylhydroxylamine. Its interaction with the surface of clean silicon(100)-2x1 has been studied by various theoretical and spectroscopic methods. H2O2 along with superoxide and diethylnitroxide radicals have been reported to be formed during the photochemical oxidation of DEHA. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H312 + H332 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21-36/38-53 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 113.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 45 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% |
| bp | 125-130 °C (lit.) |
| mp | −26-−25 °C (lit.) |
| Density | 0.867 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



