4-Pentenoic anhydride
ALDRICH/471801 - 98%
CAS Number: 63521-92-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O3
Molecular Weight: 182.22
MDL Number: MFCD01320671
Linear Formula: (H2C=CHCH2CH2CO)2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 78-81 °C/0.4 mmHg (lit.) |
| density | 0.997 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | allyl |
| anhydride | |
| ester | |
| InChI | 1S/C10H14O3/c1-3-5-7-9(11 |
| InChI key | NEDHQDYBHYNBIF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CCCC(=O)OC(=O)CCC=C |
| Application: | 4-Pentenoic anhydride may be used: • In the preparation of glucose functionalized (co)polymers. • As a monomer in the preparation of cross-linked polyanhydrides. • For the preparation of polymers with pendant vinyl or acetylene. |
| General description: | 4-Pentenoic anhydride is a carboxylic anhydride. |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 78-81 °C/0.4 mmHg (lit.) |
| Density | 0.997 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


