3,4-Dichlorophenylboronic acid
ALDRICH/471917 - ≥95%
Synonym: 3,4-
CAS Number: 151169-75-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5BCl2O2
Molecular Weight: 190.82
MDL Number: MFCD01074646
Linear Formula: Cl2C6H3B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | powder |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C6H5BCl2O2/c8-5-2-1-4( |
| InChI key | JKIGHOARKAIPJI-UHFFFAOYSA |
| mp | 280-285 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1ccc(Cl)c(Cl)c1 |
| Application: | Reactant involved in: • Lithiation/borylation-p • Suzuki coupling reactions Precursor / reactant involved in synthesis of biologically active molecules including: • Mycobacterium tuberculosis H37Rv chorismate mutase inhibitors • Pyrrole derivatives as PDE4B inhibitors • Nitrovinyl biphenyls as anticancer agents • Dual immunosuppressive and anti-inflammatory agents • Pyrazolopyrimidines as Cryptosporidium and Toxoplasma CDPK1 inhibitors |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 280-285 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


