1-Adamantyl fluoroformate
ALDRICH/472026 - ≥90%
CAS Number: 62087-82-5
Empirical Formula (Hill Notation): C11H15FO2
Molecular Weight: 198.23
EC Number: 263-400-6
MDL Number: MFCD00074772
Linear Formula: C11H15FO2
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥90% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C11H15FO2/c12-10(13)14 |
| InChI key | PNLZKVOKOVFGMZ-KJZNFTALSA |
| mp | 30-32 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | FC(=O)OC12C[C@H]3C[C@H](C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 190.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 88 °C - closed cup |
| Purity | ≥90% |
| mp | 30-32 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |


