9,10-Difluoro-2,3-dihydro-3-methyl-7-oxo-7H-pyrido[1,2,3-de]-1,4-benzoxazine-6-carboxylic acid
ALDRICH/472670 - 97%
CAS Number: 82419-35-0
Empirical Formula (Hill Notation): C13H9F2NO4
Molecular Weight: 281.21
MDL Number: MFCD00226106
Linear Formula: C13H9F2NO4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| ketone | |
| InChI | 1S/C13H9F2NO4/c1-5-4-20-1 |
| InChI key | NVKWWNNJFKZNJO-UHFFFAOYSA |
| mp | 320-322 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1COc2c(F)c(F)cc3C(=O)C( |
| General description: | (S)-(-)-9,10-Difluoro-2,3-d • kynurenine aminotransferase II (KAT II) inhibitor, [(S)-(-)-9-(4-aminopiperazin • fused-ring derivatives • N-desmethyllevofloxacin |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 320-322 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


