N-[(S)-(+)-1-(Ethoxycarbonyl)-3-phenylpropyl]-L-alanine
ALDRICH/472735 - 98%
CAS Number: 82717-96-2
Empirical Formula (Hill Notation): C15H21NO4
Molecular Weight: 279.33
MDL Number: MFCD00209976
Linear Formula: C6H5CH2CH2CH(CO2C2H5)NHCH(CH3)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C15H21NO4/c1-3-20-15(1 |
| InChI key | CEIWXEQZZZHLDM-AAEUAGOBSA |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +28°, c = 1 in methanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | CCOC(=O)[C@H](CCc1ccccc1) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

