(1S,4S)-(−)-2-Boc-2,5-diazabicyclo[2.2.1]heptane
ALDRICH/473049 - 95%
Synonym: tert-Butyl (1S,4S)-(−)-2,5-diazabicyclo[2.2.1]heptane-2-carboxylate
CAS Number: 113451-59-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H18N2O2
Molecular Weight: 198.26
MDL Number: MFCD01569250
Linear Formula: C10H18N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| InChI | 1S/C10H18N2O2/c1-10(2,3)1 |
| InChI key | UXAWXZDXVOYLII-YUMQZZPRSA |
| mp | 74-76 °C (lit.) |
| optical activity | [α]22/D −44°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1C[C@@H]2C |
| Application: | (1S,4S)-(-)-2-Boc-2,5-diazabicy It may also be used to develop: • indazolylpyrazolo[1,5-a • CCR2 antagonists • α4β2 nicotinic acetylcholine receptor (nAChR) partial agonists • azabicyclic sulfonamide based 11β-hydroxysteroid dehydrogenase type 1 (11β-HSD1) inhibitors |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 74-76 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |

