Fmoc-D-Trp(Boc)-OH
ALDRICH/47309 - ≥95.0% (HPLC)
Synonym: Nα-Fmoc-N(in)-Boc-D-tryptophan
CAS Number: 163619-04-3
Empirical Formula (Hill Notation): C31H30N2O6
Molecular Weight: 526.58
MDL Number: MFCD00153367
Linear Formula: C31H30N2O6
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥95.0% (HPLC) |
| form | solid |
| functional group | Boc |
| Fmoc | |
| InChI | 1S/C31H30N2O6/c1-31(2,3)3 |
| InChI key | ADOHASQZJSJZBT-AREMUKBSSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)n1cc(C[C@@H |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

