tert-Butylchlorodimethylsilane solution
ALDRICH/473464 - 50 wt. % in toluene
Synonym: tert-
CAS Number: 18162-48-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15ClSi
Molecular Weight: 150.72
MDL Number: MFCD00000501
Linear Formula: (CH3)3CSi(CH3)2Cl
Product Type: Chemical
| bp | 113 °C |
| concentration | 50 wt. % in toluene |
| density | 0.866 g/mL at 25 °C |
| 0.87 g/mL at 20 °C (lit.) | |
| InChI | 1S/C6H15ClSi/c1-6(2,3)8(4 |
| InChI key | BCNZYOJHNLTNEZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)[Si](C)(C)Cl |
| Packaging: | 50, 100 g in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H314 - H336 - H361d - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P331 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 63-11-34-48/20-65-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45-62 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 44.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 7 °C - closed cup |
| bp | 113 °C |
| Density | 0.87 g/mL at 20 °C (lit.); 0.866 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |






