5-Methyl-4-nitroimidazole
ALDRICH/473596 - 98%
CAS Number: 14003-66-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5N3O2
Molecular Weight: 127.10
EC Number: 237-809-5
MDL Number: MFCD00091864
Linear Formula: C4H5N3O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | nitro |
| InChI | 1S/C4H5N3O2/c1-3-4(7(8)9) |
| InChI key | WSYOWIMKNNMEMZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 249 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1[nH]cnc1[N+]([O-])=O |
| Application: | 5-Methyl-4-nitroimidazole may be used in the following: • To trap the reactive 1:1 intermediate formed during the reaction between triphenylphosphine and dibenzoylacetylene. • As a starting reagent in the synthesis of pyrazole derivatives. • Fabrication of zeolitic imidazolate frameworks (ZIFs). |
| General description: | 5-Methyl-4-nitroimidazole |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 249 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


