Glycidyl hexadecyl ether
ALDRICH/473642 - technical grade
Synonym: 2,3-Epoxypropyl hexadecyl ether
CAS Number: 15965-99-8
Empirical Formula (Hill Notation): C19H38O2
Molecular Weight: 298.50
EC Number: 240-104-5
MDL Number: MFCD00506366
Linear Formula: C19H38O2
Product Type: Chemical
| form | solid |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C19H38O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | YZUMRMCHAJVDRT-UHFFFAOYSA |
| mp | 28-31 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCOCC1CO1 |
| Packaging: | 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| mp | 28-31 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |


